مصاحبه خبرگزاری میزان با شهرام محمودی در آستانه دیدار برگشت نیمه نهایی

مصاحبه خبرگزاری میزان با شهرام محمودی در آستانه دیدار برگشت نیمه نهایی
8 اسفند 96

شهرام محمودی که در فصل گذشته بهترین بازیکن لیگ برتر والیبال بود در فصل جاری هم همچنان این عنوان را یدک می‌کشد و تا به اینجای کار توانسته با بازی‌های درخشانش در صدر برترین بازیکنان لیگ قرار بگیرد. با این حال محمودی همچنان در تیم ملی حضور ندارد و جای خالی او در ترکیب این تیم به شدت احساس می‌شود. خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، با این بازیکن بانک سرمایه در خصوص عدم حضورش در تیم ملی، لیگ برتر والیبال و …. مصاحبه‌ای انجام داده است که در ادامه می‌خوانید.

فردا(چهارشنبه) بازی حساسی مقابل تیم پیکان دارید و اگر مقابل این تیم به پیروزی برسید راهی فینال می‌شوید.

بازی سختی مقابل پیکان داریم. چون این تیم برای این که فینالیست شود باید در بازی فردا به پیروزی برسد و به همین دلیل هر چه در توان دارد را رو می‌کند. خوشبختانه بازیکنان ما هم به این موضوع واقف هستند و با همدلی و اتحاد به دنبال پیروزی مقابل پیکان هستیم.

به نظر می‌رسد امسال نسبت به فصل گذشته لیگ برتر کار راحت‌تری برای صعود به فینال داشتید، چون تیم پیکان که مهم‌ترین رقیب شما محسوب می‌شود دچار افت شده است.

در برهه‌هایی از فصل، پیکانی‌ها عملکرد ضعیفی داشتند و همین مسئله باعث شد در نیمه نهایی با ما مسابقه بدهند. به نظرم این تیم همیشه باید یک پای فینال باشد. چون تیم باریشه‌ای است و بازیکنان بزرگی دارد و در هر شرایطی مسابقه با این تیم سخت است.

با توجه به بازی‌های رفت مرحله نیمه نهایی به نظر می‌رسد بانک سرمایه در فینال لیگ برتر باید به مصاف خاتم برود. اگر این اتفاق رخ دهد مصاف با تیم خاتم را چگونه ارزیابی می‌کنی؟

البته هنوز چیزی مشخص نیست. با این حال خاتم تیم قدرتمندی است و بازیکنان باکیفیتی دارد ، اما ما باید در همه مسابقات برای برد به زمین برویم و اینگونه نیست که خودمان را از پیش‌برنده بدانیم.

کولاکوویچ در نشست خبری که چند وقت پیش داشت عنوان کرد که سیگنالی از طرف شهرام محمودی برای بازگشت به تیم ملی دریافت نکرده است. چرا تمایلی به بازی در تیم ملی نداری؟

من قبلا هم گفته بودم که برای مدتی نمی‌توانم در تیم ملی باشم چون می‌خواستم استراحت کنم و میدان را به بازیکنان جوان بدهم. متاسفانه کمرم مصدوم است و نمی‌توانم بیش از حد به آن فشار بیاورم. کولاکوویچ همیشه به من لطف داشته و مربی بزرگی است و شرمنده او شدم که نتوانستم کمکش کنم. الان هم امیدوارم بازیکنان جوان به تیم ملی اضافه شوند.

اما تیم ملی والیبال باید در مسابقات قهرمانی جهان که اهمیت زیادی دارد شرکت کند و حضور بازیکنانی مثل شما در تیم ملی ضروری به نظر می‌رسد.

باور کنید کمرم مشکل دارد و باید بیشتر مراعات کنم تا بتوانم دو سه سال دیگر در لیگ بازی کنم.

اگر بانک سرمایه منحل شود بدون تیم نمی‌مانیم/ کسانی که حرف از سقف قرارداد می‌زنند از آماتور هم پایین‌تر هستند/ تیم محبوبم برنده دربی می‌شود

شنیده می‌شود بانک سرمایه قصد ندارد از فصل آینده لیگ برتر والیبال تیمداری کند. این مسئله باعث نگرانی شما نمی شود؟

ما هم مثل شما چنین شایعاتی را شنیده‌ایم و این مسئله به تصمیم مسئولان بانک سرمایه بستگی دارد. اگر امکان بازی در این تیم به وجود نیامد تیم‌های دیگر هستند که بتوانیم در آنها بازی کنیم و بدون تیم نمی‌مانیم. ضمن این که هیچ الزامی وجود ندارد که حتما باید در بانک سرمایه بازی کنیم. بانک سرمایه 2 سال نتایج خوبی کسب کرد و امیدوارم امسال هم این اتفاق رخ دهد و اگر هم قرار است منحل شود این اتفاق با یک نتیجه خوب رقم بخورد.

به رقم قرارداد بازیکنان بانک سرمایه انتقادهای زیادی شده است و برخی‌ها اعتقاد دارند که باید برای قرارداد بازیکنان لیگ برتر والیبال، سقف تعیین شود. تا چه اندازه این انتقادها را قابل قبول می‌دانی؟

مگر ما می‌توانیم برای بازیکنان سقف تعیین کنیم؟ شما کجای دنیا دیده‌ای که این کار را انجام دهند؟ کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند از آماتور هم پایین‌تر هستند و سطح فکری پایینی دارند. یکسری مربیان این حرف‌ها را می‌زنند، چون باشگاه‌هایشان بودجه محدودی در اختیار آنها می‌گذارد و نمی‌توانند بازیکنان بزرگ را به خدمت بگیرند. این افراد به دنبال متشنج کردن جو هستند تا مبلغ قراردادها را پایین بیاورند. در لیگ ایتالیا می‌خواستند این سیاست را پیاده کنند و قراردادها را کم کردند اما بازیکنان سرشناس‌ این لیگ راهی لیگ‌های دیگر کشورها شدند. اگر این حرف‌ها را به مرغ پخته بگویی هم خنده‌اش می‌گیرد. من همیشه گفته‌ام هر تیمی که می‌خواهد قهرمان شود عوامل زیادی مثل مدیریت و بازیکنان دخیل هستند اما بیشترین نقش را بازیکنان دارند. شما نمی‌توانی از پراید انتظار داشته باشی با سرعت 250 کیلومتر در ساعت حرکت کند اما «بی‌ام‌و» می‌تواند با چنین سرعتی برود. ورزش حرفه‌ای هم چنین شرایطی دارد. با بازیکن درجه چندم که نمی‌شود قهرمان شد و هر تیمی که می‌خواهد نتیجه بگیرد با رقم‌های کلان به دنبال بازیکنان تاپ هستند. شاید با صحبت‌های من برخی مربیان که چنین صحبت‌هایی را انجام دادند ناراحت شوند اما نمی‌خواهم به کسی بی‌احترامی کنم.

انتقاد دیگری که مطرح می‌شود این است که اگر بازیکنان ایرانی به لیگ‌های اروپایی می‌رفتند نمی‌توانستند چنین پول‌هایی دریافت کنند!

چه کسی گفته چنین پول‌هایی را نمی‌دهند. به عنوان مثال میلاد عبادی‌پور مبلغ قراردادش با تیم لهستانی اندازه پولی است که از بانک سرمایه می‌گرفت. البته در لیگ‌های اروپایی باید 3،2 سال تلاش کنی و وقتی که جا افتادی می‌توانی پول‌های کلان هم بگیری. بازیکنان ایرانی چون در اروپا آنچنان شناخته شده نیستند باید ابتدا پول کمتری بگیرند و وقتی ثبات پیدا کردند می‌توانند قراردادهایی با مبالغ کلان ببندند. اگر بانک سرمایه منحل شود یکی از دلایل این اتفاق صحبت‌هایی است که درباره قرارداد بازیکنان این تیم شده است. ما امسال نسبت به رقبایمان تنها یکی دو میلیارد بیشتر هزینه کرده‌ایم. هدف‌گذاری بانک سرمایه قهرمانی در ایران و آسیا بوده و بر اساس این هدف‌ها هزینه کرده است. تیمی که می‌خواهد قهرمان شود باید بهترین بازیکنان و مربیان را در اختیار داشته باشد.

بازی‌های میلاد عبادی‌پور را در لیگ لهستان پیگیری می‌کنی؟

تا الان بعضی مسابقات تیمش را تماشا کرده‌ام و خوشبختانه میلاد توانسته در ترکیب این تیم جا بیفتد و بازی‌های خوبی هم انجام دهد.

موافق لژیونر شدن بازیکنان ایران هستی؟

صد در صد موافقم. چون لژیونر شدن بازیکنان ما باعث می‌شود بعضی نکات حرفه ای‌گری را یاد بگیرند که در مسابقات بین‌المللی تیم ملی به آنها نیاز است.

اگر بانک سرمایه منحل شود بدون تیم نمی‌مانیم/ کسانی که حرف از سقف قرارداد می‌زنند از آماتور هم پایین‌تر هستند/ تیم محبوبم برنده دربی می‌شود

تو یکی از والیبالیست‌های علاقه‌مند به فوتبال هستی، چه نتیجه‌ای را برای دربی پایتخت پیش‌بینی می‌کنی؟

انشا‌ءالله که بتوانیم دربی را ببریم و با تمام احترامی که برای هواداران استقلال قائل هستم اما در دربی رو پنجشنبه تیم محبوبم که پرسپولیس است برنده خواهد شد. قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر حتمی است و امیدوارم این قهرمانی با پیروزی در دربی کامل شود. یک نکته دیگر هم وجود دارد، من به هیچ عنوان موافق این مسئله نیستم که مثلا برخی هواداران استقلال آرزو کنند پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا بازنده باشد یا هواداران پرسپولیس هم برای استقلال چنین آرزویی کنند. چون کسانی که از شکست یک تیم ایرانی خوشحال می‌شوند کار درستی انجام نمی‌دهند. چون تیم‌هایی مثل استقلال و پرسپولیس نماینده‌های ایران هستند.

حدود یک سال از حضور کولاکوویچ در ایران می‌گذرد. این مربی را چگونه ارزیابی می‌کنی؟

کولاکوویچ انسان شریف و بزرگی است و کارش را هم خیلی خوب انجام می‌دهد. تیم ملی توانست با مربیگری کولاکوویچ اولین مدال جهانی خود را کسب کند و امیدوارم در ادامه راه هم موفق باشد.

به نظرت عدم حضور کولاکوویچ در ایران و تماشا نکردن مسابقات لیگ از نزدیک، کار درستی است؟

حتما در این زمینه با فدراسیون والیبال هماهنگی‌هایی انجام شده است اما اگر حضور بیشتری در ایران داشت و بازی‌های لیگ را از نزدیک تماشا می‌کرد بهتر بود و باعث بالا رفتن انگیزه بازیکنان می‌شد.

ضیایی می‌تواند به عنوان رئیس فدراسیون والیبال موفق باشد؟

ضیایی را از مدت‌ها پیش می‌شناسم و به نظرم می‌تواند موفق باشد. او 10 سال در کنار داورزنی در فدراسیون والیبال بوده و همین سابقه یک امتیاز مثبت برای ضیایی است.

صحبت پایانی.

امیدوارم والیبال ایران روند رو به رشدی داشته باشد و بدون شک شایستگی این پیشرفت را هم دارد.

گفت‌وگو از آرش عبدی

اخبار مرتبط